DİKKAT ! ACELE KAN ARANIYOR … Ramazan KARACA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Mart 2021 - 20:43

DİKKAT ! ACELE KAN ARANIYOR … Ramazan KARACA

DİKKAT ! ACELE KAN ARANIYOR … Ramazan KARACA
Son Güncelleme :

25 Ocak 2019 - 16:42

Bu cümleyi geçmiş yıllarda özellikle radyolarda anons olarak çok duyardık. Şimdilerde yine duyuyoruz ama o kadar sık değil. Son yıllarda Kızılay’ın çok iyi yürüttüğü çalışma ve kampanyalarla oluşturulan kan bankalarıyla mesele daha olumlu halledilebiliyor. Ayrıca ben hatırlarım eskiden kan için para ödenir ya da bazı kişiler parayla kan verirlerdi. Şimdi artık parayla kan satılması yasak. Durum böyle olunca kan tedarikleri sadece bağış üzerinden yürütülüyor. Bu konuda vatandaşlarımız son derece duyarlı ve muntazaman kan veren insanlarımız var. Allah onlardan razı olsun.
Ancak durum böyleyken kış şartları, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için binlerce personeliyle hizmet veren Kızılay’ın kan stoklarını da olumsuz etkiledi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarından bir çağrıda bulundu.

GÜNLÜK 9 BİN ÜNİTE KAN LAZIM

Dr. Kerem Kınık, “Acil Duyuru” başlığıyla yayınladığı mesajında, “Kan stoklarımız azaldı, Kan ihtiyacımız arttı. Kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarımızda ciddi düşüş var. Her gün hastalarımız için 9 bin ünite kan bağışı almak zorundayız. Sizleri Kızılay Kan bağış noktalarımıza bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Dr. Kerem Kınık, bir soru üzerine ise şu açıklamayı yaptı: Kızılay olarak ülkemizin kan ihtiyacının karşılanması için 2018 yılında 2 milyon 571 bin ünite kan bağışı aldık. Bu bağışlarla hastanelerde kan bekleyen yaklaşık 4 milyon hasta ve yaralılarımıza şifa ulaştırdık. Ancak kış koşulları ekiplerimizin çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Oysa hastanelerdeki kan ihtiyacı azalma bir yana artış eğilimi gösteriyor, kış aylarında. Kan uzun süre saklanabilen bir tedavi aracı değil maalesef. Ancak kan bağışlarımız şimdilik günlük 7 binler dolayında, soğuk ve yağışlar nedeniyle daha da düşüş eğiliminde. Kış aylarına maksimum kan stokuyla girmemize rağmen, 60 binler dolayında olması gereken stok sayımız 40 binlerin altına inmiş durumda. Bu nedenlerle zaten duyarlı olan tüm milletimizi bir kez daha kan bağış noktalarımıza davet ediyoruz ve birbirimize ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.


Kızılay’ın bu acil çağrısına Emniyet Genel Müdürlüğü de ses verdi. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Güvenlik Daire Başkanlığı Takviye Hazır Kuvvetler Şube Müdürlüğü’nün yerleşkesinde kan bağışı kampanyası düzenlendi. Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve daire başkanları da kan vererek kampanyaya destek oldu. Celal Müdürümüzün bu desteği ve anlamlı çağrısıyla kampanyanın dalga dalga yayılarak başta emniyet teşkilatı olmak üzere bütün Türkiye’de etkili olması bekleniyor.

KAN BAĞIŞI İÇİN 20 DAKİKA YETİYOR

Kan bağışı için Kızılay kan bağış noktalarına geçerli bir kimlik belgesi ile gelen bir kişi, kan bağış formunu doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra kan bağışını yapmakta, tüm bu süreç yaklaşık 20 dakika sürmektedir.
Kendisiyle görüştüğüm Balıkesir Kızılay Başkanı Av. Hüseyin Gündoğan şehrimizde yıllık 35 bin ünite kana ihtiyaç olduğunu, merkezde iki sabit, 2’de mobil ekiple bu ihtiyaçları karşılayan kan bağışını sağladıklarını söyledi. Yani Balıkesir olarak kendi kendimize yetiyoruz. Ancak kış aylarındaki azalma bizde de yaşanıyor.
O halde, bu çok anlamlı ve bir can kurtaracak olan kampanyaya hepimizin destek olması gerekiyor. Kan vermek bir can kurtardığı gibi bizim de kan verebildiğimiz için sağlıklı olduğumuzun ve kan vererek sağlık bulacak olmamızın da bir göstergesidir…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.