ÇİZGİ, SEZGİ VE ÖTESİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 02:50

ÇİZGİ, SEZGİ VE ÖTESİ

ÇİZGİ, SEZGİ VE ÖTESİ
Son Güncelleme :

20 Ocak 2020 - 20:53

Günlük sorunlarını aşamayan vatandaş, çözüm için kendini bir  psikolog önünde bulur.

Muayene  sırasında;

Doktor, vatandaşa bir üçgen çizer ve anlamını sorar.

– Bu çizgiler size neyi anımsatıyor?

Vatandaş;

-Çıplak bir bayanı görüyorum,  der…

Doktor bu kez de, başka dosya kağıdına, bir dikdörtgen çizer.

– Şimdi bu kağıtta ne görüyorsunuz?

Vatandaş;

–  Çıplak bir bayanı görüyorum.

Doktor; bu kez de;  boş kağıda; bir daire çizer ve yine sorar;

-Şimdi ne görüyorsunuz?

Vatandaş çıldırır,

-Ne biçim doktorsunuz ? Bana hep çıplak kadın resimleri çizip, çizip gösteriyorsunuz…

Diyerek doktora çıkışır.

Bu yanıtları alan doktor, tanılardan yola çıkarak teşhisini koyar.

-Tamam efendim sizde “çıplak kadın” takıntısı var.

-Yahu doktor deminden beri çıplak kadınları çizen, sen misin ben miyim?”

***

Günümüzde algı kavramı ve algı yönetimi eğitimi alabildiğine kullanılmaktadır. Toplumu istenen  biçimde yönlendirmenin eğitim aracı olarak sık sık kullanıldığını izliyor ve görüyoruz…

Her gün yeni algılar pembe dumanlar içinde, toz pembe hayallerle süslenerek verilip, beyinler uyuşturulmaya çalışılıyor.

Algı yönetimi ileri eğitim teknikleri arasında çok yaygın, özellikle siyasi iktidarlarca, elinde erk bulunanlarca  gerçekleştirilen bir çalışma alanı.

Algı eğitimi araçları görsel, işitsel, ekonomik özentiler körüklenerek  gerçekleştirilmektedir. Duygu ve düşünceleri etkileyecek reklamlarla süsleyerek basın- yayın organlarıyla  paylaşımlar ustaca yapılmaktadır. Görsel ve işitsel yaygın eğitim araçları; televizyonlar, radyolar,  masa  ve laptop bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlarla insanların beyinlerine gönderilen yalan yanlış bilgi bombardımanları sonrası,  toplum; neyin doğru, neyin yanlış olduğunda kararsız kalır.

Bu durumda bana göre doğru olan, diğer insanlarca yanlış  görülmesi, bilinmesi durumu  yaşanır.

Bu satırlarda dayanağım; 500-1000’i aşan TV kanalları ve onlarca çeşitli  filmler, reklamlar, yıllarca süren diziler; kavga, nefret, hırs, öfkeli, avantür filmler insanın başını döndürmekte. Toplumsal içeriği ve bilimsellik taşımayan tartışma programları, geceler boyunca  tekrarlanır.

Asparagas haber programlarıyla, kafalar iyice karıştırılmaktadır. Politik çıkarlar için sunulan her türlü haber değeri olmayan olgular bilgi diyerek sunulması, duygu sömürüsüdür. TV dizilerinde neyin doğru neyin yanlış olduğu karışmaktadır. Beyinler, kelle paça çorba tasına dönmektedir.

“Deve kuşu” gibi, başını kuma sokup, bedeni dışarıda, gözleri kumda olanlar, duyup da duymayan, görüp de görmeyen, üç maymunları oynayanlar olunca; gerçekle yalan arasındaki ilişki; yalanlar gerçeklerin yerine,  gerçekler yalanların yerine park etmektedir.

Sonra ben arabamı sağa park ettiydim ama, benim araba sola kendisi park etmiş galiba diyen akıllı sürücülere ne diyelim? Sürücü kim? Kontak bende abi…

Kentimizde yeteri kadar var olan akıllı kavşaklar artınca; sürücü arkadaş; nasıl olsa kavşak akıllı, beni karşıya akıllıca geçirir algısıyla, kavşak yaklaşım kurallarını unutuyor.

Akıllı kavşak içindeki sürücülerin önceliği unutuluyor, bodoslama kavşağa dalıyor. Vatandaşın işi çok aceleymiş. Salhaneye çöp yetiştirecek ya! Meskun mahal kuralları hak getire; kavşak yaklaşım kuralları  mı var, onlar da ne? Önce ben varım, benim arabam, senin arabayı basar geçer, bastın mı gidiyor abi?  Kavşağa girerken işaret levhaları, yer işaretlemeleri de  neymiş onlar, bırak ağabey bastır geç…

Bu kavşaktan yayalarında bir önceliği var, yaya geçitleri çok güzel görünür durumda,  dikkat etmek gerekir. İşaret levhaları can ve mal güvenliğimiz için hazırlanıp yerlerine yerleştirilmişlerdir.  Trafikte ki can ve mal güvenliğimizi sağlayan trafik işaret, ışıklar ve çizgilerin, 250 yıllık deneyimler sonucu oluştuğunu bir anlasak,olumlu sezgiler içinde olabilsek, ne mutlu bize?

Yasak, ikaz, bilgi ve yönlendirme, yasaklama işaretlerinin centilmence kullanılmasında büyük yararlar var. Sürücü ehliyetinizin varlığı, arabanızın güçlü olması, benim 45 yılık ehliyetli sürücü olmam; akan trafikte işe yaramaz.

“ DİKKAT ALTINDAN DA DEĞERLİDİR…” diyor Cicero

Yanlış algılar yanlış sonuçlara götürür.

GPRS’inde gideceğin güzergahı doğru, dosdoğru tespit bizi sağlıkla hedefimize ulaştırır.

SÖZÜN ÖZÜ; “TRAFİK HAYAT HAYAT BİR TRAFİK”

* İ D U R A K İ * Bu trafik içinde sağlıklı, esenlik içinde, mutlu, huzurlu ve neşeli yolculuklar dilerim.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.