CHP’DEN “TÜMAD” SAVUNMASI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Haziran 2021 - 15:39

CHP’DEN “TÜMAD” SAVUNMASI

CHP’DEN “TÜMAD” SAVUNMASI
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2020 - 13:02

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Meclis Grubu’nun ‘Kaz Dağları ve Madra Dağı bölgesinde siyanür ile altın çıkarılmasına yönelik çalışmaların çevreye, tabiata ve insan sağlığına olası etkilerinin araştırılması” için önerge vermesine rağmen özellikle TÜMAD altın madeni konusunda  “yersiz ve  gerçek dışı” ithamlara maruz bırakıldığını söyledi.  

Bu önergenin konuyu gündeme getiren çevre gönüllüleri tarafından  net olarak incelenmediğini öne süren Sarı, “Belediye meclislerinin madenlere ruhsat verme gibi bir yetkisi yoktur.  Hiçbir madeni aklama gibi bir karar da alamaz. Bizlerde böyle bir karara onay verme gibi bir düşünce içinde de olamayız. Böyle bir talep gelirse de hep birlikte mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

CHP İl Başkanı Sarı’nın açıklaması şöyle:

“CHP Büyükşehir Meclis Grubumuz Balıkesir ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren siyanür ile altın araması yapan maden şirketleri ile ilgili olarak çevreye duyarlı bir davranış sergileyerek bu madenler hakkında denetim yapılması yönünde bir önerge hazırladı. Fakat, bazı kişilerin  TÜMAD altın madeninin çevreye zararı olmadığı yönünde komisyonunun bir rapor hazırladığı, altın madeninin siyanür ile altın aramasına onay verdiği, altın madenine ruhsat verdiği yönünde gerçek dışı bir takım paylaşımlar yaptığına şahit olduk ve bu konuya açıklık getirebilmek adına bir açıklama yapma gereği duyduk.

İşin aslı CHP Grubu 08/08/2019 tarihli 6 sayılı dilekçesi ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisine “KAZ Dağları ve MADRA Dağı bölgesinde siyanür ile altın çıkarılmasına yönelik çalışmaların çevreye, tabiata ve insan sağlığına olası etkilerinin araştırılması’’  için bir araştırma önergesi vermiş olmasıdır.”

ÇEVRE, DOĞA VE YAŞAM HAKKI KONUSUNDA HER ZAMAN DUYARLIYIZ

“CHP’nin çevre, doğa ve her türlü canlının yaşam hakkı konusunda duyarlılığı herkes tarafından açık ve net bir şekilde bilinmektedir. Bu hassasiyetlerimiz doğrultusunda CHP meclis grubumuzun Büyükşehir Belediye Meclis gündemine taşımış olduğu önerge ve ilgili komisyonun yapmış olduğu çalışmalar sonucunda hazırlanan raporun bu konuyu gündeme getiren çevre gönüllüsü duyarlı vatandaşlarımız tarafından net olarak incelenmemiş olduğunu görüyoruz.”

MADENİN ÇEVREYE ETKİLERİ YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ KARARI ALINDI

“Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu üyelerince yapılan incelemeler sonucunda ’’Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığının ilgili yetkili kurumlar ile koordineli olarak alanında uzman kişilerce belirli süreler ile denetim, gözetim, analiz değerlendirmelerinin yapılması ve bu madenin ilgili dairesi tarafından yakından takip edilmesinin uygun olduğu‘’ yönünde bir rapor hazırlanmıştır. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesinin konu hakkında her hangi bir çalışması olmamış olmasına rağmen bizlerin konuyu gündeme getirmesi ile en azından bölgede düzenli olarak bir denetim yapılması gündeme gelmiştir. Hazırlanan bu rapor madenin yapmış olduğu çalışmaları yakından takip edilmesi ve denetlenmesi gerektiği yönünde bir rapor olmasına rağmen bu rapor kamuoyuna başka şekilde aktarılmış ve farklı bir şekilde anlaşılmıştır. Bunların hepsi aşağıda sunduğum ekli belgelerde CHP meclis grubumuzun vermiş olduğu önerge ve meclisin onayladığı komisyon raporunda açıkça görülmektedir.”

GERÇEK DIŞI BEYANLAR İLE ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR

“Yıllar önce ruhsat almış olan TÜMAD altın madeninin aklandığı, madenin ruhsatına onay verildiği gibi beyanatlarda bulunulduğunu üzülerek görüyoruz. Bu beyanların hiçbiri doğru değildir. Belediye meclislerinin madenlere ruhsat verme gibi bir yetkisi yoktur. Hiçbir madeni aklama gibi bir karar da alamaz. Bizlerde böyle bir karara onay verme gibi bir düşünce içinde de olamayız. Böyle bir talep gelirse de hep birlikte mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  Ağustos ayında gündeme getirdiğimiz, Kasım ayında da meclisin karar aldığı önergemiz ile ilgili olarak yaklaşık altı ay sonra yanlışlar üzerine kurulu bir gündem yaratma çabasına anlam veremiyoruz. Bu yanlış propaganda, yapılan çevre sağlığı mücadelesine de zarar vermektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bölgemizde faaliyet gösteren ve çevreye zarar verecek olan faaliyetler konusunda çevre ve doğa dostu bütün gönüllüler ve dernekler ile birlikte her türlü eyleme ve etkinliğe sonuna kadar destek verdiğimiz açık ve net bir gerçektir. Bundan sonrada çevremize, doğaya, canlıya, yaşama karşı zarar verenlere karşı her zaman duyarlılığımızı göstereceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın. Fakat bu süreçte Belediye Başkanlarımız ve meclis üyelerimizin hassasiyet ve duyarlılık ile vermiş oldukları mücadele, bir yanılgı ile tamamen ters bir şekilde anlaşılmış ve anlatılmıştır. Araştırma önergesini vererek konuyu gündeme taşıyan ve hassasiyet ile takip edilmesi gerektiğini vurgulayan CHP meclis grubumuz yersiz gerçek dışı ithamlara maruz bırakılmıştır. Bizlerin her zaman olduğu gibi bundan sonrada Balıkesir’in geleceği ve sağlıklı yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.