“BU İNDİRİM CHP SAYESİNDE OLDU” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 18:30

“BU İNDİRİM CHP SAYESİNDE OLDU”

“BU İNDİRİM CHP SAYESİNDE OLDU”
Son Güncelleme :

26 Ekim 2019 - 13:34

Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Meclisi’nin tüm  tüm öğrenci biletlerine yaptığı yüzde 17’lik indirim memnuniyetle karşılandı. CHP İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı yazılı açıklama ile bu indirimle ilgili önergeyi kendilerinin verdiğini anımsatırken, “Bugün alınan indirim kararının gerçekleşmesi için önergeyi CHP grubu olarak bizler verdik. Dolasıyla öğrencilerimize yapılan bu indirim bizim girişimlerimizin sonucudur.  Bu durumun Balıkesir halkı tarafından bilinmesini isteriz. Bu indirime onay veren belediye meclis üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi. 

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın açıklaması şöyle :

“Geçtiğimiz temmuz ayında toplu taşıma ücretlerine AKP tarafından yapılan insafsız zam, başta öğrenci kardeşlerimiz olmak üzere Balıkesir halkı arasında büyük rahatsızlık yaratmıştır. Şehir içi toplu ulaşımda %40 a varan bu zam insaf ölçülerinin dışında bir uygulama olmuştur.

Bu insafsız zamdan sonra Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Meclis Grubu olarak, zammın insafsızlığını ve yersizliğini yaptığımız basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştık. 11 Temmuz 2019 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediye Meclis grubu olarak bu zammın bütün yükünün öğrenci ve halkımıza yansıtılmaması için Büyükşehir Belediyesinin zammın bir kısmını belediye bütçesinden sübvanse etmesi için önerge verdik. Aynı tarihte İYİ Parti grubu da konu ilgili rahatsızlığını dile getirmiş ve benzer yönde bir önerge vermiştir.

Büyükşehir meclis üyelerimizin verdiğimiz önergeyi yakından takip etmesi ve ayrıntılı çalışmaları ile 22 Ekim 2019 tarihli Büyükşehir Belediyesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmüş, şoför esnafımızıda mağdur etmeden yürürlükteki ulaşım tarifeleri üzerinden bütün öğrencileri kapsayacak şekilde, ön yüklemeli abonman sistemine geçilerek %17’lik bir indirim yapılması konusunda cumhuriyet Halk Partisi Grubu önerileri doğrultusunda oy birliği ile komisyon kararı alınmıştır.

24 Ekim 2019 tarihli Büyükşehir Belediye Meclisinde de bu teklif onaylanmış olup 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacaktır. Yapılan bu indirim bir nebze olsun zam yükünü gençlerimizin ve çocuklarımızın omzundan almış olsa dahi yeterli bir destek değildir. Sosyal belediyecilik anlayışı gereği öğrencilerimize yapılan bu indirimin olumlu bir yaklaşım olduğunu görüyor ama yeterli bulmuyoruz. Önümüzde ki dönemde de öğrencilerimize daha etkin bir indirim modeli uygulamasını istiyoruz.

Öncelikle mağduriyet sonrası bu indirimin öğrencilerimizi maddi yönde bir nebzede olsa rahatlatacağını umuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın zararına olan her girişimin karşısındayız. Bu insafsız ulaşım zammı yapılmadan önce de bu zamma karşı çıktık. Uygun olmadığını Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında ve sokakta öğrencilerimiz ile birlikte haykırdık. Bugün alınan indirim kararının gerçekleşmesi için önergeyi Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bizler verdik. Dolasıyla öğrencilerimize yapılan bu indirim bizim girişimlerimizin sonucudur.  Bu durumun Balıkesir Halkı tarafından bilinmesini isteriz. Bu indirime onay veren belediye meclis üyelerine teşekkür ediyoruz”

4 TEMMUZ’DA TOPLANTI YAPMIŞTI

Kampüs hattında 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanan yeni tarifeyi “büyük zam” olarak değerlendiren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, 4 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir belediyesinin daha önce olduğu gibi toplu taşıma ücretlerini sübvanse etmesi gerektiğini söylemişti. Ekrem İmamoğlu’nun seçimden hemen sonra İstanbul’da öğrenci kartlarında önemli bir indirime gittiğini anımsatan Sarı, ” Büyükşehir Belediye Başkanımızdan şoför esnafını mağdur etmeden, öğrenci kardeşlerimizi mağduriyet yaratmadan bu konuya çözüm üretmesini bekliyoruz” demişti.

Aynı toplantıda “Gönül belediyeciliği” sloganını da anımsatan Sarı, “Görüyoruz ki ‘gönül belediyeciliği’ diye çıktıkları yol 31 Mart’a kadarmış. 31 Mart bitti, halk unutuldu, artık tek derdimiz vatandaşın sırtına yükleyeceğimiz yük” dedi. Başkan Yılmaz’ın daha önce Kız Öğrenci Yurdu ziyaretinde öğrencilere toplu taşıma ücretlerini indirme sözü verdiğini de anımsatan Sarı, “Bir çözüm üretemiyorlarsa, biz çözüm önerilerimizle de göreve hazırız” diye konuşmuştu. https://www.balikesir24saat.com/esnafi-da-ogrenciyi-de-magdur-etmeyin/ 

ÖNERGE 11 TEMMUZ’DA MECLİS’TE KABUL EDİLMİŞTİ

Anımsanacağı gibi Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin  11 Temmuz’da yaptığı toplantıda,  taşıma ücretlerine  yapılan zam gündeme gelmişti.
CHP Grubu’nun hazırladığı önerge itirazlara rağmen kabul edilmişti. CHP’nin bilet ücretlerinin bir bölümünün daha önce olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması ile ilgili isteğin komisyonlarda görüşüleceği bildirilmişti.
Toplantıyı CHP’li ve üniversiteli gençlerle izleyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Toplu taşıma hizmeti veren emekçi şöförlerimizi mağdur etmeden, öğrencilerimizi ve vatandaşımıza da bu yükü yansıtmadan ücretin bir bölümünün Balıkesir Büyükşehir Belediye bütçesinden sübvanse edilerek karşılanması yönünde talebimiz komisyonlarda değerlendirilecek” demişti.  https://www.balikesir24saat.com/ulasim-zammi-yerel-parlamentoda/

(balikesir24saat) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.