BALIKESİR-BURSA BULUŞTU, EKONOMİ KONUŞTU « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 04:56

BALIKESİR-BURSA BULUŞTU, EKONOMİ KONUŞTU

BALIKESİR-BURSA BULUŞTU, EKONOMİ KONUŞTU
Son Güncelleme :

09 Ocak 2020 - 13:16

“Şehirler Buluşuyor, Ekonomi Konuşuyor” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursalı yatırımcılar Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın konuğu oldu. Heyet  Organize Sanayi Bölgesi’nde  BEST ve Yarış Kabin’de incelemelerde bulunup, bölgedeki potansiyeli yerinde gördü. Buluşmada bölgesel işbirliğine ilişkin önemli mesajlar verildi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Şehirler Buluşuyor, Ekonomi Konuşuyor” etkinliğinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve yatırımcı iş insanlarını şehirdeki  sanayiciler ile buluşturdu.  Önce şehrin ticari hacmi ve ekonomisi yatırımcılara tanıtıldı ardından Organize Sanayi Bölgesi’nde, Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş. (BEST), Yarış Kabin fabrikalarına teknik gezi düzenlendi. Bölgesel işbirliği ile şehirlerin daha güçlü bir ekonomiye sahip olması amacıyla atılan bu ilk adımı; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve bu şehirlerin  yatırımcılarının Baıkesir ziyaretlerinin  izleyeceği bildirildi.

YILMAZ: BÖLGE OLARAK  YARIŞMAK İSTİYORUZ

Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri’nde heyet ile birlikte üretim bandında incelemelerde bulunan  Başkan Yılmaz, Bursa’nın sanayi konusundaki tecrübelerinden yararlanmak ve ekonomiyi geliştirmek adına her iki kaynağı da çok verimli kullanmak için bir araya geldiklerini açıkladı. Balıkesir’in potansiyelinin çok yüksek, Bursa’nın da her alanda kendini kanıtlamış  bir şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

” Bursa büyük illerimizin dördüncüsü  ekonomide, ihracatta, üretimde önemli bir yere sahip. Coğrafi, kültürel ve insan kaynağı açısından yan yanayız. Biz, Balıkesir olarak Bursa’nın tecrübesinden yararlanmak istiyoruz. Alinur Başkanım İnegöl’ü nasıl inşa ettiyse, ihracatını artırdıysa, o güzelim ilçeyi bir şehir havasına soktuysa bizde 20 ilçemiz için O’nun ve arkadaşlarının tecrübesini Balıkesir’e aktarmak istiyoruz. Onların ödediği bedeller var. Balıkesir bunları kullanmadan, doğru noktadan başlasın istiyoruz. Yatırımcılarla, yerel yöneticiler, karar vericiler ve devletimizin çeşitli bakanlıklarıyla beraber yapabileceğimiz yatırımların alt yapısını oluşturuyoruz. İnsanlar görsün; belediye başkanları bir arada, genel sekreterler, iş dünyası bir arada. Biz, Bursa’nın tecrübesinin çok olduğuna inanıyoruz. Bu tecrübeyi Balıkesir’e yansıtmak istiyoruz. Alinur Başkanımız da bizim için büyük bir şans.”

“İŞ ADAMLARIMIZ  YATIRIM YAPMAK İSTİYOR”

Şehirleri ve ülke ekonomisini büyütmek amacıyla ‘Şehirler buluşuyor, ekonomi konuşuyor’ anlamında iş insanlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve dernekleri bir araya getirmek adına böyle bir organizasyon içerisinde yer aldıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise şunları söyledi:

“Artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Dünyada çok başarılı şehirler var. Turizmde, ticarette, ihracatta, üretimde çok ön plana çıkmış şehirler var. Bursa’da, Türkiye’nin bu noktadaki önemli şehirlerinden bir tanesi bilindiği gibi. İhracatta ikinci, nüfus büyüklüğünde dördüncü sırada. Biz, tabii Belediye Başkanımızla yıllara dayanan bir hukukumuz olması hasebiyle; bir de Konya Belediye Başkanımız, Gaziantep Belediye Başkanımız ve diğer arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde iki şehri buluşturmak, ‘Şehirler buluşuyor, ekonomi konuşuyor’ anlamında iş insanlarını, bu konudaki sivil toplum kuruluşlarını, dernekleri bir araya getirmek adına bir organizasyon yapalım istedik ve bugün startını verdik. Tabii ki yatırım fırsatlarını konuştuk. Bursa’dan dışarıya yatırım yapan sanayiciler var. Zaten şu an içimizde de Bursa’dan buraya gelip de burada yatırımcı olan birkaç tane sanayici arkadaşımız var, yatırım yapmayı düşünenler de var. Bunları tabii kısa metrajlı düşünmekten ziyade orta ve uzun vadede düşünmek lazım.”

“YERLİ OTOMOBİL BURSA’DA ÜRETİLECEK AMA BALIKESİR İÇİN DE KAZANIM OLACAK”

Yerli ve milli otomobilin Bursa’da üretilecek olmasının hem Bursa hem de Balıkesir için önemli olduğunu vurgulayan Alinur Aktaş “Bir de şunu unutmamak lazım; yılın son demlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız önemli bir müjde verdi. Özellikle Bursa’yı çok ilgilendiriyordu bu müjde. Yerli ve milli otomotiv ki çok ciddi rağbet gördü. 2022’de de dağıtımı başlayacak. Çok kısa bir zaman içerisinde; birkaç ay içerisinde temelleri atılmaya başlanacak. 1 milyon metrekarelik bir alanda Bursa merkez olmak üzere yapılacak. Balıkesir ile Bursa  iç içe, komşu. Özellikle şehrin batı noktasındaki Teknosab’tan sonra artık mesafeler kalmayacak. Kemalpaşa’dan sonra zaten Balıkesir il sınırları başlıyor. 5 bin direkt, 15 bin endirekt istihdam söz konusu olacak. Dolayısıyla bu manada komşuda pişer, bize de düşer hesabı ile açıkçası Balıkesir ve Bursa’nın ciddi kazanımları olacaktır. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Balıkesir başta tarım ve hayvancılık olmak üzere rüştünü ispatlamış, nihayetinde 1 milyonu geçmiş bir büyükşehrimiz. Bana göre iş âleminden de gelen başarılı bir belediye başkanı arkadaşımız var. İlçe belediye başkanlarıyla, buradaki dinamiklerle beraber ben bu tecrübe paylaşımının ciddi kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum.” dedi. (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.