“ALTIEYLÜL’Ü DERMAN BELEDİYECİLİĞİ İLE BULUŞTURACAĞIZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 12:51

“ALTIEYLÜL’Ü DERMAN BELEDİYECİLİĞİ İLE BULUŞTURACAĞIZ”

“ALTIEYLÜL’Ü DERMAN BELEDİYECİLİĞİ İLE BULUŞTURACAĞIZ”
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 12:39

 

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve Belediye Meclis Üyeleri Burhanettin Ağabeyoğlu, Ayhan Öztürk, Ayla Kaymaz, Burcu Özer, Aytuğ Yarmaz, Taylan Benli ve Fatih Barlin ortak basın toplantısı ile meclis çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Şehirli ve meclis üyeleri Altıeylül Belediyesine derman belediyeciliğini getireceklerini, Altıeylül’de CHP bayrağını dalgalandıracaklarını söyledi.

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli COVİD-19 salgınının tüm dünya ve ülkemiz üzerinde olumsuz etkilerinin devam ettiğini belirtirken, “Koronavirüsün ekonomiden sosyal yaşamımıza kadar da etkilemediği hiçbir alanın kalmadığı bir süreçten geçiyoruz. Bugünlerde birlik, beraberlik ve dayanışma büyük önem taşıyor. Bu günlerde ülkeyi yönetenlerin ayrıştırıcı değil birleştirici bir dil kullanması gerekiyor” dedi.
Kentsel dönüşüm çalışmalarına da dikkat çeken Şehirli, “Altıeylül Belediyesi’nin yakında tanışacağı kentsel dönüşümle ilgili bir program var. Biz bu kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme dönmeden, kültürel varlıkların ve sosyal alanların korunmasını, afetle ilgili önlemlerin alınmasını, olası afetlerde de insanların temel ihtiyaçlarının olabileceği durumları şimdiden gözden geçirerek planlamasını önemle rica ediyoruz.” diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “belediyecilik halkın derdine derman olmaktır” sözünü anımsatan Şehirli, “Bir gün Cumhuriyet Halk Partili belediyelerle bütün halkımızı tanıştıracağız. Bizler de ilk seçimlerde Altıeylül Belediyesi’ne derman belediyeciliğini hep birlikte getirmek için uğraşıyoruz. İlk seçimlerde Altıeylül Belediyesinde Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dalgalandıracağımıza yürekten inanıyoruz.” dedi.

“TAŞINMAZLARIN SATIŞI VE BAŞKANA YETKİ VERİLMESİ”

CHP Altıeylül Belediye Meclis üyesi Av. Taylan Benli, Altıeylül Belediyesi’ne ait taşınmazların satışı ve üç yıldan fazla kiralanması konusunda  belediye başkanına meclis tarafından yetki verilmesi konusundaki önergelere dikkat çekerken, “5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 18’inci maddesinde belediye meclisinin görev ve yetkileri açıkça sayılmıştır. Yine kanuna bakıldığında belediye meclisinin yetkisinin devrine ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmediği de görülmektedir. Nitekim bu yönde Danıştay içtihatları da  mevcuttur. Bu nedenle bu yönde bir talebe karşılık tarafımız ve meclis grubumuzca mecliste yapılan oylamalara açık bir şekilde red oyu kullanılmaktadır.” açıklamasında bulundu.

“140 MİLYON BÜTÇEYE RAĞMEN GÜVENLİK KAMERASI İÇİN 200 BİN LİRA BULAMADILAR”

Belediye Meclis üyesi Fatih Barlin kapalı pazar yerlerinde güvenlik kamerası kurulması için verdikleri önergeye dikkat çekerken, “Bu önergemizin sebebi; pazar yerlerinde hırsızlık, kayıp, taciz gibi suçların işlenebileceği gibi yaralanma ve hatta ölümlere sebep verebilecek tartışmaların çıkmış olmasındandır. Güvenlik kamera sistemleri bu suçların tespitinde ve caydırıcılığında çok önemlidir. Ayrıca belediye çalışanlarının denetiminde halkımızın daha huzurlu ve güvenli alışveriş ortamının olmasında fayda sağlamaktadır. Emniyetimizin de her türlü suçluyu tespit konusunda ilk başvurduğu kanıt yöntemi güvenlik kamera sistemleridir. ” dedi.

Barlin şunları söyledi:
“Pazarcı esnafımızın ve alışveriş için pazara gelen halkımızın güvenliğiyle ilgili bu önerge maalesef AKP yönetimi ret kararı verdi. Gerekçe olarak da maddi imkansızlıklar öne sürülmüştür. Fakat baktığımızda 140 milyon TL gibi bir bütçesi olan Altıeylül Belediyemiz 5-6 milyon TL gibi bir parayı iki adet Millet Kıraathanesi’ne harcamış. Yaklaşık 150-200 bin arası maliyeti olan, halkımızın ve esnafımızın güvenliğini ilgilendiren sisteme bütçe ayıramamıştır. Halkımızın ve pazarcı esnafımızın güvenli ve huzurlu alışveriş yapmasını önemsemeyen bu yönetim bu dönem yaptığımız meclis toplantısında da pazaryeri devir ücretlerini 200 TL’den bin 950 TL’ye Cumhuriyet Halk Partisi’nin ret oylarına rağmen artırmıştır. Konu tahsilat olunca pazaryerlerini önemseyen, ama güvenliği söz konusu olduğunda biz kabul etmiyoruz, kararımızı verdik diyerek kestirip atan bir belediye yönetimi ile karşı karşıyayız. Son olarak yine bu dönem AKP yönetiminin sunduğu pandemiden dolayı işyerleri kapalı esnafa 500 TL ile 1000 TL arasında nakdi yardım önergesinin tüm Cumhuriyet Halk Partili meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber kabul oyu verdik. Bu desteğin biraz daha genişletip pandemiden dolayı pazara çıkamayan pazarcı esnaflarımızı kapsayan hale getirelim dedik. Fakat yine bize dönüş olumsuz oldu ve kabul etmediler. Bizde şunu merak ediyoruz; yarın öbür gün seçimler yaklaştığında AKP yönetimi hangi yüzle pazaryerlerini gezip destek isteyecek.”

ALGEM’DEN 7 BİN KİŞİYE 2.5 MİLYON LİRA YARDIM

Altıeylül Belediyesi Gelişim Merkezi Komisyonunda görev yapan Ayla Kaymaz, ” 2020 yılında ALGEM’e gıda, odun, kömür, giyim, kırtasiye, medikal, ev eşyası ve nakit yardımı için 12 bin 689 kişi başvurdu. Yapılan incelemeler sonunda 7 bin 62 kişi yardım almaya hak kazandı, 4 bin 37 kişi olumsuz yanıt verildi, bin 582 kişinin aynı ay içinde ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasından 1000 TL yandım aldığı için başvurusu reddedildi. 7 bin 62 aileye yapılan yardımların toplam tutarı 2 milyon 511 bin 879 TL’dir. En çok gıda, odun ve kömür gibi temel ihtiyaçlar için kuruma başvurulmuştur. Her gün yardım isteyen kişi sayısı artmaktadır.” dedi.

Hukuk ve Temel Haklar Komisyonu üyesi Av. Burcu Özer, hazırladıkları yönetmelikler hakkında bilgi verirken, “CHP Grubu adına Altıeylül Belediyesi’ne iki komisyon kurulması için önerge verdik. Bu önergelerimiz Hukuk ve Temel Haklar Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi. Buna karyın Tüketici Hakları Komisyonu diğer üyelerin ret oyu kullanması nedeniyle uygun bulunmadı. Ancak beyaz masada bir birim oluşturulması yönünde meclis başkan vekili görüş belirtti. Çevre ve Sağlık Komisyonu kurulması yönündeki önergemiz ise oy birliğiyle kabul edildi.” dedi.

“ARAÇ ALIMLARI OLDU BİTTİYE GETİRİLMEK İSTENİYOR”

Tarife Komisyonu üyesi Aytuğ Yarmaz, “Bu sene tarife komisyonu olarak hiçbir şeye zam yapılmaması yönünde karar aldık. Tarife komisyonunda gerekli olan yerlerde bir zam yapmadan devam ettik. Gündem gelmeden Altıeylül Belediyesi maalesef oldu bittiye getirmeye çalıştığı birçok konu oluyor. Bunlardan en önemlisi araç alımları oluyor. Bu araç alımları önümüze geldiğinde bu konunun komisyona gitmesi gerektiğini söyledik. Buna barşı çıktılar. Karşı çıkmalarının tek nedeni dolar kurundaki artış olarak gösterdiler. Bu artışı CHP yapmadı, kendi yönetimleri yaptı. Daha önemlisi biz her ay bir kere toplanırken o ay iki kere toplantı yaptık. İkinci toplantıda nasıl yaptıklarını bilmiyoruz ama iş makinalarını yanlış yazdıkları için bir kez daha meclisi topladılar ve onay aldılar. Bu da ne kadar ciddiyetsizlik hareket ettiklerini bize gösteriyor. Belediye böyle yönetilmez. Belediyeyi yönetmek için ciddiyet gereklidi” dedi.

“SAYIŞTAY DENETİM RAPORU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Altıeylül’de 13 merkez ve 81 kırsal olmak üzere toplam 94 mahallede 182 bin kişinin yaşadığını anımsatan Kırsal Hizmetler Tarım ve Hayvancılık Komisyonu, Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Ayhan Öztürk, ” Sürekli ziyaret ettiğimiz, diyalog halinde olduğumuz mahalle sakinlerimizin ve esnaflarımızın bizlere ilettikleri istek ve sorunları içeren 56 önergeyi meclis başkanlığına sunduk. Sayın Belediye Başkanımızın 2020 yılını değerlendirdiği ve 2021 yılı hedeflerini belirttiği açıklamalarında, bizim önergelerimizle gündeme getirdiğimiz sorunlara değinmesi memnuniyet verici. Bizler sorunların çözümünün takipçisi olacağız. Ayrıca; Belediyemizin tarımsal üretimi destekleyerek kırsalın yeniden canlandırılmasına yönelik, yaptığı ve yapacağı çalışmalar tarafımızdan destek görecektir.” dedi.

Altıeylül Belediyesinin 2019 yılına ait Sayıştay denetim raporu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Öztürk, “Bu konuyla ilgili değerlendirmelerimizi sizler ve kamuoyu ile daha sonra paylaşacağız. Bu çalışmalarımızın temel amacı, Belediye hizmetlerinden vatandaşlarımızın yararlanmasına yardımcı olurken, diğer yandan da yapılacak ilk seçimde yerel iktidar olmak. Altıeylülümüzü ” derman belediyeciliği ” ile buluşturmak. Bunu da kesinlikle başaracağız.” diye konuştu. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.