ABD BAŞKANI “ SOYKIRIM” DESE NE OLUR? DEMESE NE OLUR? « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Eylül 2021 - 20:35

ABD BAŞKANI “ SOYKIRIM” DESE NE OLUR? DEMESE NE OLUR?

ABD BAŞKANI “ SOYKIRIM” DESE NE OLUR? DEMESE NE OLUR?
Son Güncelleme :

24 Nisan 2021 - 18:47

“Efendiler, şarkta Trabzon’u, cenupta Adana’yı ihtiva edecek Büyük Ermenistan’dan eser kalmamıştır. Ermeniler, tabii olan sınırları dahilinde bırakılmıştır.”   ATATÜRK   (13 Ağustos 1923 Meclis açış konuşması)

Günümüzde 30 ülke “Sözde Ermeni Soykırımı”nı  parlamentolarında tanımıştır. Şimdi ABD’nin bu konuda ne diyeceğini can kulağı ile dinlemeyi bekleyenlere, atilerini buna bağlayanlara, Büyük ATATÜRK’ün 1921 yılında Amerikalı Gazeteci Clanence K.Streit’e verdiği yanıtı hatırlatmakla yetinelim.

ATATÜRK’ÜN ERMENİ SOYKIRIM İDDALARINA YANITI:

“…Dünya efkarı Ermeni ahalinin tehciri hususunda almaya mecbur kaldığımız tedbirler için bize karşı haklı bir ithamda bulunamaz.”  Atatürk (26 Şubat 1921 – Amerikalı Gazeteci Clanence K.Streit’in sorusuna yanıtı)

“…Bize karşı yapılmış olan iftiraların aksine, tehcir edilmiş olanlar hayattadır ve bunlardan ekseriyesi şayet İtilaf devletleri bizi tekrar harp etmeye zorlamasa idi evlerine dönmüş olurlardı…”  Atatürk (26 Şubat 1921- Amerikalı Gazeteci Clanence K.Streit’in sorusuna yanıtı)

***

AMERİKAN VE İNGİLİZ GİZLİ BELGELERİNDE ERMENİ SORUNU

  • “…Gizli Belge: S/735, belge no: 492.

Amiral Webb’den Lord Curzon’a yazılan 19 Ağustos 1919 tarihli yazı:  “ Amerika, Trabzon ve Erzurum’u içine alan bir Ermenistan’ı himaye edecek. Geri kalan 4 ili de Kürt devleti olarak İngilizlerin himayesine bırakıyor.”

*

  • “….Gizli Belge: S/60, belge no: 46.

5 Nisan 1920 günü Mr. Lindsay’ın Washington’dan Lord Curzon’a yazdığı yazı: “Amerikan Senatosu, Ermenistan’ın mandası işini görüştü. 5 yılda 757 milyon dolar verecekler. Başlangıçta 50 bin kişilik bir ordu yollanacak, daha sonra 200 bin kişiye çıkarılacak. Amerika kuvvetlerinin başına General Zames G. Harbord getirilecek. Ayrıca bütün Türkiye’nin mandası için de görüşmeler yapılmaktadır.”

*

  • “…. Gizli Belge: S/71, belge no: 63.

16 Mayıs 1920 günü Sir A. Gaddes’in Lord Curzon’a yazdığı yazı:

“Amerikan hükümeti, Ermenistan’ın Adana da dahil korunmasını istiyor. Silah, cephane, demir yolu ve her türlü malzemeyi buraya sevk edecekler…. boşaltım, Karadeniz limanlarında Amerikan bahriyesi tarafından ve Amerikan donanmasının himayesinde yapılacak. Türklerin yapacağı en ufak bir hareket, Amerikalılar tarafından bastırılacaktır.”

*

  • ” … Gizli Belge: S/81, belge no: 10.

16 Şubat 1920 Londra Konferansı tutanaklarından bir başka parça: Ermenistan’a 6 ilden başka Trabzon ve Adana da verilmelidir. (Fransa ise Adana’yı kendisi için istiyor.)”

*

  • ” … Gizli Belge: S/300, belge no: 38.

28 Şubat 1920 Londra Konferansı tutanaklarından bir parça: “Mustafa Kemal, kendisini Erzurum Valisi ilan etmiş. Erzurum’un yeni kurulacak Ermeni devletine katılacağı bir sırada bu çok anlamlı bir harekettir. Bu adam olmasaydı, Ermenilerin bir şansı olurdu…”

KAYNAK : İngiliz Belgeleriyle Türkiye – Erol Ulubelen ( Çağdaş Yayınları -2. Basım)

*

Bu belgelerin ışığında bugün; “Sözde Ermeni Soykırımı” yalanının ve Ermeni sorununun arkasındaki güçleri, Irak’ta, Suriye’de, Doğu Akdeniz ve Ege’de, Kafkaslarda yaşadığımız olayları daha rahat değerlendirebiliriz.

Türkiye’nin tapusu olan Lozan’ın, Boğazlarımız üzerinde hakimiyetimizi perçinleyen Montreux (Montrö)’nün tartışmaya açılmak istenmesinin nedenlerini, bütün bunların tepesine tüy diken “Kanal İstanbul Projesinin ” içeriğini daha iyi kavrayabiliyoruz.

Sözde Ermeni Soykırımı yalanını, ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Çekya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Kanada, Kıbrıs Cumhuriyeti, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, Suriye, Şili, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Yunanistan olmak üzere 30 ülke kabul etmiş.

ABD boyuna kadar bu batağın içerisine batmış. Şimdi ABD Başkanı Joe Biden’ın bu konuda ne diyeceği merak konusu.  Biden “ Soykırım” dese ne olur? Demese ne olur?

Önemli olan bizim milli birlik ve beraberliğimizi korumamız. Gerisi teferruat.

24.04.2021

Ayhan Öztürk

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.